Ara

Bunyon Hastalığı (Hallux Valgus) ve Güncel Tedavi Yöntemleri

En son güncellendiği tarih: 28 Haz 2019

Genellikle “bunyon“ olarak adlandırılan “hallux valgus” hastalığı, ayak başparmağı kemiklerinin iç kenarında bir çıkıntı meydana gelmesiyle ortaya çıkan bir şekil bozukluğudur. Bunyon, ayakkabı basısından dolayı gelişen ve ayak ucunda ağrı, şişlik, kızarıklık gibi belirtileri olan bir sağlık problemidir. Bunyon ile ilgili yapılan en büyük yanlış, şişlik ve kızarıklıkların başparmağın iç tarafında yer alan kemiğin büyümesinden dolayı oluştuğunun düşünülmesidir.


Bunyon hastalığının sebepleri


Bunyonun ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önemli bir rolü bulunmaktadır. Fakat genetik yatkınlığın yanı sıra, düz tabanlık, bağ esnekliği ve romatizmal eklem hastalıkları gibi bunyona sebep olan birçok olası neden bulunmaktadır. Dar ayakkabılar ya da sivri uçlu ayakkabılar hallux valgus bozukluğuna neden olabilmektedir. Bir araştırmada ayakkabı giyen toplumlarda normal popülasyonun %33'ünde hallux valgus açısında artma saptanmıştır. Ayakkabı giymeyen toplumlarda ise bu oranın %1.9 olduğu ifade edilmiştir.


Zamanla kötüleşir mi?


Bunyonların zaman içinde büyüdüğü bilinen bir gerçektir. Bazı bunyonlar süreç içinde hızlı bir şekilde büyürken, diğer bunyonlar yıllar boyunca yavaş bir şekilde büyümektedir. Bu rahatsızlık ergenlik döneminde başlayabilir ve yavaş ilerleyebilir. Kimi insanlar gençlik dönemlerinde çok ağrılı bunyonlarla karşılaşırken, kimi insanlarda da ağrı 40’lı, 50’li ya da 60’lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İleri düzeydeki banyonlarda ikinci parmak o kadar sıkışır ki, pençe haline gelir ve baş parmağının üzerine biner.


Tanı nasıl korunur?


Fizik muayene ve sonrasında çekilen röntgen ile tanı konulur. Röntgen üzerinde yapılan ölçümler bunyon derecesini belirler ve tedavinin planlanlamasına yardımcı olur.


Hallux valgus açısının normal değeri 5° - 15° arasındadır. İntermetatarsal açının (IMA) normal değeri 9 dereceden azdır. 15 dereceye kadar olan açılar için distal metatarsal osteotomi ile (şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan kemik kesme işlemi) yeterli düzeltme sağlanabildiği halde, daha büyük açılarda proksimal osteotomi gerekli görülmektedir.


Tek çözüm ameliyat mı?


Bunyonda şekil bozukluğunu düzeltmek için tek çözüm yolu ameliyattır. Ancak bu rahatsızlığın erken dönemlerinde semptomlarda rahatlama sağlamak için ameliyat dışı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi ile kemik çıkıntısının kaybolması ya da düzelmesi beklenmemelidir.


Bu tedavi yöntemleri;


- Özellikle düz tabanlık varsa tabanlık ya da ortez kullanmak

- Doğru ayakkabı seçimi ve topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak

- Baskıyı azaltmak için düzeltici-destekleyici yumuşak silikon yastık kullanmak

- Parmağın anormal pozisyonundan dolayı oluşan ağrıyı azaltmak için atel kullanmak


Hangi durumda ameliyat olunmalı?


Bunyon ameliyatı olmak için birçok sebep olmakla birlikte, en yaygın nedenler şunlardır:


- Ağrı

- Yürümede zorluk

- Bunyonun kötüleşmesi

- Ayak parmaklarının kökünde ağrı

- Ayakkabı kullanımında konforsuzluk

- Ameliyat dışı tedavi yöntemlerinin başarısız olması


Bunyonda cerrahi tedavi


Bunyon ameliyatı çok sıklıkla günübirlik ameliyat şeklindedir. Hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Bunyon ameliyatı spinal anestezi veya genel anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Hallux valgus deformitesinin düzeltilmesine yönelik çok sayıda ameliyat tekniği tanımlanmış olmasına rağmen aynı anda tüm deformite birleşenlerinin düzeltilmesini sağlayan bir yöntem henüz bulunamamıştır. Küçük bir bunyonun tedavisi ile büyük bir bunyonun tedavisinin aynı şekilde olması beklenmemelidir. Bunyon tedavisi, hastanın yaşına, deformitenin sebebine, eklem uyumu ve eklemde buluman kireçlenmenin durumuna göre seçilir.


Birçok kişiden bunyonlarının tıraş edilerek tedavi edildiği hakkında duyumlar almışsınızdır. Birçok vakada, ameliyat basit bir tıraş işleminden daha fazlasını içerir. Tıraşlama işlemi süreci “bunyonektomi” olarak adlandırılır ve çoğunlukla diğer metotlarla birlikte uygulanır.


Bunyon ameliyatının en önemli bölümü, kemiklerin yeniden hizaya sokulmasıdır. Kemikler kesilerek ya da birinci metatarsın füzyonu (dondurma ameliyati) ile gerçekleştirilir. Bunyonun büyüklüğü, kemiğin nereden kesileceğini ya da füzyonunun nereden yapılacağını belirler. Bazen metatarsın üst ekleminde gevşeklik varlığında yapılan füzyon (eklem dondurma) ameliyatında iyileşme süresi daha uzun olmasına rağmen tekrar bunyon oluşumu olmaz.


Ameliyattan sonra iyileşme süresi


Bu ameliyatlarda kemik düzeltme işlemi için kemik kesme ve yumuşak dokuların dengelenmesi için yapılan gevşetme işleminden sonraki iyileşme süresi ortalama 6 haftadır.


Bunyon ameliyatından sonra yürümek


Tipik olarak kemik çalışması ayak başparmağı eklemine yakın olduğunda, cerrahınızın ameliyattan sonra bunyon hastaları için verilen özel ayakkabılar ile yürümenize izin vermesi muhtemeldir. Bu genellikle küçük ya da orta dereceli bunyonlar için geçerlidir. Yapılacak kemik kesme işlemi ayak başparmağı ekleminden daha uzak olduğunda, koltuk değnekleri ve bir çeşit alçıya ihtiyaç olabilir. Bu yöntem ise genelde büyük bunyonlar için uygulanan bir destek yöntemidir.

34 görüntüleme

© 2019 by MCA Medya Ajansı